Ako si správne vybrať? 12 klúčových otázok pred eurovoľbami

Európania majú záujem, no nemajú informácie. Nemá zmysel sťažovať sa, že medzi obyvateľmi Európskej únie je nízky záujem o voľby poslancov do Európskeho parlamentu, ak sa na celoeurópskej úrovni nevytvorí skutočná diskusia zameraná na konkrétne...

To je cieľom talianskeho hnutia Movimento politico per l’Unità Europa, ktoré sa snaží analyzovať kľúčové problémy Európy a vyzýva na hľadanie odpovedí v dialógu. Hnutie ponúklo 12 otázok, na ktoré by sa mali zamerať voliči v snahe správne si vybrať, komu dajú svoj hlas.

  1. Rozširovanie EÚ a reforma zmlúv: S rastúcim počtom členských krajín Európskej únie sa stáva jej fungovanie čoraz zložitejším. Ako zabezpečiť efektívne fungovanie pri väčšom počte členov?
  2. Vnútorný dialóg v EÚ: Diverzita je bohatstvom únie, no komplikuje to jej štruktúru. Aké opatrenia by mali byť prijaté na podporu porozumenia medzi štátmi a medzi nimi a inštitúciami EÚ?
  3. Spoločná zahraničná politika: Je možné mať skutočne jednotnú zahraničnú politiku EÚ? Ak áno, aké kroky by mali byť prijaté? Čo ponúkajú kandidujúce strany, aké majú návrhy riešenia?
  4. Spoločná bezpečnostná politika: USA sa viac zameriava na obranu vlastného územia a Pacifiku. Aká by mala byť pozícia EÚ v tejto novej situácii? Je možná spoločná obranná aliancia zložená z členských krajín Európskej únie?
  5. Spoločná ochrana územia: Únia bola vytvorená s cieľom dosiahnuť mier, no zdá sa, že sa viac orientuje na zbrojenie. Ako by mala posilniť mierové snahy?
  6. Európsky mierový nástroj: Spoločné financovanie obranných zbraní je v pláne pár rokov, no v realite ešte nefunguje. Prečo áno alebo nie?
  7. Klimatické zmeny a protesty: Klimatická situácia je vážna a ľudia protestujú. Ako zvládnuť klimatickú krízu bez obetovania hospodárstva a pracovných miest?
  8. Energetická závislosť a ekologická prechod: Pri vojne na Ukrajine si EÚ uvedomila svoju závislosť od energie. Má byť únia nezávislá od fosílnych palív? Ako by mala prechádzať na ekologický systém hospodárstva?
  9. Migrácia: Migrácia je stále rastúcim fenoménom. Ako by mala EÚ riadiť tento trend? Je to kríza, ktorú treba ukončiť, alebo proces, ktorý treba riadiť?
  10. Digitálne technológie a sociálne vzťahy: Digitálne technológie menia naše životy, no súvisí to aj s narušením sociálnych vzťahov. Má EÚ záujem zasahovať do tohto problému?
  11. Umelá inteligencia a ľudská dôstojnosť: Postup technológií kladie otázky aj k ochrane ľudských práv a demokracie. Sú dostatočné nástroje EÚ na ich ochranu? Mala by Európska únia cenzurovať internet?
  12. Ekonomika a sociálna spravodlivosť: Hospodárska nerovnosť v EÚ narastá. Ako by mala únia riešiť túto problematiku? Mala by byť zavedená spoločná európska daň a harmonizácia minimálnej mzdy?

Odpovedzme si, nájdime si stranu, s ktorou sa najviac zhodujeme v názoroch. A poďme voliť v sobotu 8. júna.

Navrhované články

Už je to 80 rokov, ako prepuklo Slovenské národné povstanie. Čo to vlastne bolo? Akú udalosť si pripomíname sviatkom Výročie SNP?...
O príčinách, prečo sa železnice na Slovensku tak pomaly posúvajú k modernému typu dopravy, hovorí dopravný analytik a expert na železničnú dopravu Jiří Kubáček....
Útoky na Izrael, ktorých nová vlna začala brutálnym vpádom sunitských teroristov Hamasu z Gazy na juh Izraela 7. októbra 2023, sa stále viac dostávajú mimo našu pozornosť, podobne ako bombardovanie...
„Ak by som sa dostal na matematické gymnázium, matematiku by som asi nikdy neštudoval,“ hovorí docent na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského Zbyněk Kubáček. Jeho videá majú na...
Zvyšovanie cien sa v lete zrýchlilo najmä pre zdražovanie služieb, dopravy, ale najmä dovolenkových zájazdov....
Vplyvné médiá ako Washington Post, či New York Times sa pýtajú, prečo kandidátka na prezidenta USA neusporiadala ani jedinú tlačovú konferenciu, kde by ju novinári mohli konfrontovať s nepríjemnými otázkami....